Jana Čavojská a Martin Tomáška: Príbehy (prezentácia a fotovýstava)

Pozývame Vás na otvorenie fotovýstavy PRÍBEHY fotografky a novinárky Jany Čavojskej a fotografa Martina Tomášku v rámci festivalu Bez hraníc, ktoré sa uskutoční v Turčianskej galérii v Martine už v utorok, 18. októbra o 17-tej hodine. Súčasťou otvorenia bude aj prezentácia Jany Čavojskej s názvom Cesta smrti a nádeje.

Vo fotovýstave sme spojili niekoľko zdanlivo odlišných ľudských osudov do jednej spoločnej výstavy Príbehy. Autorkou deviatich silných príbehov ľudí na úteku je vynikajúca fotografka a novinárka Jana Čavojská, ktorá o svojej výstave hovorí:


„Balkánskou trasou práve teraz putujú Európou tisícky ľudí. Mužov, žien a detí. Utekajú pred neistotou, násilím, vojnovými konfliktmi a nedostatkom príležitostí. 

Kým ľuďom z Ukrajiny sme pred vojnou u nás poskytli útočisko, tým utekajúcim pred bojmi v Sýrii či brutálnym režimom v Afganistane dávame najavo, že nemajú právo nájsť u nás bezpečie. A tak deti aj dospelí cestujú pešo, pohybujú sa skrytí, prespávajú v studených opustených budovách či v lese, zažívajú násilie od polície a úplne v rozpore s našimi vlastnými zákonmi sú znovu a znovu deportovaní bez možnosti férového preskúmania svojej žiadosti o azyl. Na neochote politikov nájsť konečne riešenie zarába predovšetkým organizovaný zločin. Migrácia je prirodzená a stará ako ľudstvo samo. Nezmizne, ak sa budeme tváriť, že neexistuje. Taký prístup spôsobí len viac ľudského utrpenia. Ľudia z krajín, zmietaných násilím, k nám nesú aj svoje talenty a túžbu využiť ich v Európe. Riešenia existujú.“

 Príbeh mladej Rómky s jej dcérkou je prostredníctvom niekoľkých fotografií citlivo spracovaný Martinom Tomáškom z foto skupiny Just a Natruc zo Žiliny, s ktorými opäť radi spolupracujeme. Text k jeho fotografiám pripravila Denisa Ničíková z občianskeho združenia Návrat. 

Podujatie organizačne zabezpečuje Martinský klub priaznivcov cestovania, o.z. v spolupráci s Turčianskou galériou a Turčianskym kultúrnym strediskom v Martine v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja. Podujatie je podporené z verejných zdrojov poskytnutých Fondom na podporu umenia.

Fotografická výstava, inštalovaná na plote Turčianskej galérie v Martine, bude slávnostne otvorená 18. 10. 2022 o 17,00 v Turčianskej galérii. Súčasťou vernisáže bude rozprávanie jednej z autorov Jany Čavojskej k jej kolekcii pod názvom Cesta smrti a nádeje. 

Výstava potrvá do 11. 11. 2022, všetci ste srdečne vítaní.  

Radoslav Pančík

Nahliadnite na fotografie ...

Jana Čavojská

Martin Tomáška