Festival Bez Hraníc 2022

12. ročník

… o cestovaní, ľuďoch, kultúre a prírode

„Hranice? Nikdy som žiadne nevidel,
ale
počul som, že existujú v mysliach niektorých ľudí.“​
Thor Heyerdahl

Program

ŠTVRTOK (3. 11.)

Miesto: BARMUSEUM

Ako sme sa prebicyklovali Rodopami od západu na východ, z východu na juh a zablúdili až na grécky ostrov Thasos.

 

Rumunské cesty necesty, kopce, hory, príroda, kempovanie, ľudia, medvede a túlavé psy, 4x Dacia Duster, skvelá partia…

Príroda nás spája, otvára nám srdcia a dovolí nám byť samým sebou. Tak poď a spoznaj sa…

PIATOK (4. 11.)

Miesto: CHATA MARTINSKÉ HOLE

Rok a pol strávený v Kanade. Bicykle, turistika, ale hlavne veľa lyžovania v kanadských Selkirks.

Ako sa Peťa dostala na najkrajšie kopce sveta.

V přednášce „Tři horolezecké světy“ Dušan „Stoupa“ Janák pozve návštěvníky do tří různých světů horolezectví (volné lezení, ledové lezení, technické lezení) s využitím fotodokumentace z různých horských terénů.

SOBOTA (5. 11.)

Miesto: BARMUSEUM

Otvorenie záverečného dňa, poďakovanie partnerom festivalu.

Kungsleden (Kráľovská cesta) predstavuje 440-kilomerovú trasu v severnom Švédsku. Tiahne sa od dedinky Abisko, ktorá leží pod Laponskou bránou, zo severu na juh až po Hemavan. Križuje jednu najrozsiahlejších a súčasne zriedkavých divočín tzv. západnej Európy. Prednáška nás zavedie za polárny kruh, do Laponska, v ktorom sa nachádza aj Kebnekaise (2 117 m), najvyšší vrchol Švédska. Domorodé (pre nás krkolomné) názvy končiarov a krajina pripomínajú ruskú Kolu.

„Reportérka, fotografka a videožurnalistka. Zaujímajú ma ľudia a ich príbehy kdekoľvek na svete vrátane konfliktných oblastí, krajín s komplikovaným medzinárodným statusom, prebiehajúcich kríz a katastrof.“

Krst knihy Dunaj rieka príbehov, ktorej autorkou je Jana Čavojská.

Od roku 2015 sa často a nie vždy plánovane dostanem v rôznych oblastiach sveta aj k slovenskej humanitárnej pomoci, či slovenským dobrovoľníkom v oblastiach, kde bez skúseností sa chyby neodpúštajú.

Již 200 let žijí nad Dunajskou soutěskou v Rumunsku čeští krajané, kteří si až do dnešních dnů uchovali svůj jazyk, kulturu a zvyky. Tato unikátní komunita je stále více ohrožována globalizací a tlaky civilizace. Jaké jsou její perspektivya jak jí lze pomoci například rozvojem šetrné turistiky?

Vyhodnotenie festivalovej fotohádanky. Držíme palce 🙂

Do Ománu bez plánu, príbeh indický chaotický, no Kirgizsko je už blízko. Ako sme sa túlali 3 mesiace po Ázii a nevyšlo všetko podľa plánu…

Přednáška cestovatele, dobrodruha a spisovatele Jana Rendla o prvním českém pěším přechodu Jiří Ameriky! Jaké to je přejít trasu více jak dvojnásobně delší než slavné PCT, napříč šesti zeměmi Jižní Ameriky, s absencí jakýchkoliv značených stezek? 10 000 kilometrů v průměrné výšce kolem 4000 metrů nad mořem a 315 dní na trase Andami z Kolumbie do Chile, o tom bude během přednášky řeč.

Záverečné posedenie s cestovateľmi, poďakovanie, ukončenie festivalu.

Sprievodný program

Festivalová fotohádanka

Uhádnite názvy troch hlavných miest, v ktorých sa nachádzajú múzeá venované zločinom proti ľudskosti v 20. storočí. Svoje odpovede môžete posielať do 31. októbra 2022. Vyhodnotenie súťaže prebehne 5. novembra počas druhej prestávky v rámci sobotného programu festivalu. Správne odpovede budú zaradené do losovania o cenu od Alpha Sport Mammut v hodnote 100 €. Táto bude výhercovi odovzdaná priamo na festivale.

Jana Čavojská a Martin Tomáška: Príbehy

Pozývame Vás na otvorenie fotovýstavy PRÍBEHY fotografky a novinárky Jany Čavojskej a fotografa Martina Tomášku v rámci festivalu Bez hraníc, ktoré sa uskutoční v Turčianskej galérii v Martine už v utorok, 18. októbra o 17-tej hodine. Súčasťou otvorenia bude aj prezentácia Jany Čavojskej s názvom Cesta smrti a nádeje.

Pohľadnice príbehy

Ani tento rok nepôjde „len“ o cestovateľský festival. Rozhodli sme sa vyrobiť a predávať charitatívne pohľadnice s fotografiami od fotografky Jany Čavojskej. Tá svoju najnovšiu kolekciu fotografií venovala téme balkánskej trasy, ktorou aj v týchto chvíľach uteká pred neistotou, násilím, vojnovými konfliktmi a nedostatkom príležitostí množstvo mužov, žien aj detí. Štyri jej fotografie sme spracovali ako pohľadnice, cena jednej je 2 € a celý výťažok pôjde na pomoc konkrétnym ľuďom, ktorí pred vojnou na Ukrajine utiekli do Martina. Pohľadnice sa budú dať zakúpiť počas festivalu Bez hraníc.

Ďakujeme každému, kto sa rozhodne prispieť.

HOSTIA

Petra Pogányová

poganyova

I. Hole dole horami!


II. Romantika po ázijsky

Peter Lacko

poganyova

Romantika
po ázijsky

Jana Čavojská

poganyova

Dunaj,
rieka príbehov

Martin Hrotek

poganyova

Poď, spolu spoznáme kúsok našej Zeme – Ultra Slovensko 2022

Tomáš Kubík

poganyova

Roadtrip
Rumunsko

Ferdinand Hudek

poganyova

Canadian
Selkirs

Sveťo Krno

poganyova

Cestou necestou
za polárnym slnkom

Ján Husár

poganyova

Ako Slováci pomáhajú v zahraničí – 7 rokov v teréne

Ivo Dokoupil

poganyova

Banát – cesta
proti proudu času

Jan Rendl

poganyova

10 000 kilometrů pěšky
Jižní Amerikou

Dušan Janák

poganyova

Tři horolezecké
světy

FOTO Z FESTIVALU