Jana Čavojská

O JANKE

Reportérka, fotografka a videožurnalistka. Zaujímajú ma ľudia a ich príbehy kdekoľvek na svete vrátane konfliktných oblastí, krajín s komplikovaným medzinárodným statusom, prebiehajúcich kríz a katastrof. Pracovne som s fotoaparátom precestovala takmer sedemdesiat krajín, mnohé z nich opakovane. 

Robila som reportáže napríklad z Južného Sudánu, Haiti po zemetrasení, hranice s Islamským štátom, Iraku, Mjanmarsku, východnej Ukrajiny, rohingských utečeneckých táborov v Bangladéši, utečeneckej krízy v Európe, Indie, Gruzínska, z kenských slumov aj hôr, kde žije kmeň pôvodných obyvateľov a vláda ho chce vysťahovať kvôli národnému parku, zo smaragdových baní v Kolumbii, z neuznaných krajín ako Abcházsko, Náhorný Karabach, Podnestersko…
V roku 2014 sme s Vladom Kampfom dokončili dokumentárny film danubeStory o rieke Dunaj a príbehoch dvadsiatich ľudí z desiatich krajín, ktorými Dunaj preteká. Za reportáže aj fotografie som získala niekoľko ocenení.

PREDNÁŠKA

DUNAJ, RIEKA PRÍBEHOV

Rieka príbehov… alebo príbeh rieky. Druhý najdlhší európsky veľtok spája svety desiatich krajín. Krajín plných príbehov, pestrých, ako je život sám. Od farmára v Čiernom lese po staručkého lovca žiab v dunajskej delte nachádza pútnik, ktorý kráča popri rieke, odlišnosti: niekde sa ľudia majú lepšie, inde sú chudobní, na ďalších miestach prežili šťastné chvíle, ale aj vojnu a utrpenie, no nedali sa zlomiť. Dunaj rozpráva príbeh súčasnej Európy. Všetky tie odlišné svety spája do jedného. Porozpráva vám o nich Jana Čavojská, ktorá okolo Dunaja cestuje už niekoľko rokov a vydala o ňom a o ľuďoch, ktorí žijú na jeho brehoch, knihu Dunaj, rieka príbehov.