Bán 2023

Andrej Bán:

Trochu oheň, trochu voda: Príbehy Balkánu

O ANDREJOVI

ban

Fotograf a reportér Denníka N. Vyštudoval ekonómiu a žurnalistiku v Bratislave. Od roku 1987 pracuje pre domáce a zahraničné médiá, venuje sa najmä reportážam z krízových oblastí sveta, ako je napríklad Kosovo, Izrael, Gruzínsko, Afganistan, Pakistan, Ukrajina či Haiti, kam sa opakovane vracia. Do mája 2018 bol reportérom časopisu .týždeň. Zaujíma ho hlbší pohľad na príčiny konfliktov, ako aj ťažká situácia obetí vojen či prírodných katastrof v dlhšom období, keď sa pokúšajú vrátiť sa naspäť do normálneho života. V roku 1999 počas prebiehajúcej vojny v Kosove založil a trinásť rokov viedol organizáciu Človek v ohrození…

Vo vydavateľstve Slovart mu vyšli fotografické publikácie Iné Slovensko (2006) a Kosovo (2008), v roku 2016 vydal fotograficko-reportážnu knihu Na juh od raja, ktorá je prierezom dvadsiatimi piatimi krajinami, ktorým sa ako reportér venoval od roku 1991. S rovnakým nasadením, s akým dokumentuje dianie vo vojnových zónach, trpezlivo a vytrvalo mapuje aj dianie na Slovensku. Reportážna kniha Slon na Zemplíne (Absynt 2018) je výsledkom takmer tridsiatich rokov reportérskej práce od Čiernej nad Tisou po Bratislavu. Andrej Bán je spoluautorom dokumentárnych filmov Tisove tiene (réžia Dušan Trančík, 1996) či My zdes (réžia Jaro Vojtek, 2005). Bol členom poroty Czech Press Photo, viedol fotografické dielne v Bratislave a v Poprade, mal asi 50 autorských výstav na Slovensku aj vo svete a získal viaceré ocenenia ako Novinárska cena, Picture of the Year, Krištáľové krídlo, Biela vrana či Gypsy Spirit. Režisér Jaro Vojtek natočil celovečerný dokumentárny portrét Andreja Bána s názvom Raj na zemi, ktorého premiéra bola na jeseň 2019 a získal už viaceré ocenenia. Prezidentka Zuzana Čaputová udelila v januári 2020 Andrejovi Bánovi Rad Ľudovíta Štúra 2. triedy.

PREDNÁŠKA

TROCHU OHEŇ, TROCHU VODA: PRÍBEHY BALKÁNU​

Od roku 1993, kedy bola vojna v Bosne a Hercegovine, sa opakovane vraciam na Balkán do krajín bývalej Juhoslávie. Najprv ako reportér a fotograf, od roku 1999 a vojny v Kosove aj ako humanitárny pracovník Človeka v ohrození.
Bol som tam asi na 80 cestách.
Zaujímajú ma nielen konflikty, ale najmä ich dopady na životy jednoduchých ľudí zo všetkých etnických a náboženských komunít.
Výsledkom mojich ciest na Balkánu sú knihy Kosovo (Slovart, 2008) a Trochu oheň, trochu voda (Absynt, 2019), ako aj film Raj na zemi.