Thor HEYERDAHL alebo prečo bez hraníc?

THOR HEYERDAHL

alebo prečo bez hraníc?

Thor Heyerdahl je autorom motta nášho festivalu: „Hranice? Nikdy som žiadnu nevidel, ale počul som, že existujú v mysli niektorých ľudí.“ Teraz vám ho priblížime podrobnejšie. Kto to bol, čo robil a prečo práve on?

Thor Heyerdahl sa narodil 6. októbra 1914 v Nórsku. Bol to moreplavec, spisovateľ a jeden z najznámejších a najuznávanejších experimentálnych archeológov a antropológov. Zasvätil svoj život experimentom, ktorými chcel dokázať, že už pred Kolumbom boli ľudia schopní preplávať na jednoduchých plťkách tisíce kilometrov pomocou morských prúdov. Zároveň tým chcel poukázať na šírenie kultúr.

V roku 1947 úspešne zorganizoval svoju najslávnejšiu expedíciu – Kon-Tiki. Na replike indickej plte z balzového dreva vtedy bez väčších problémov prekonal vzdialenosť z Južnej Ameriky (prístav Callao – Peru) do Polynézie, na ostrov Raroira. Päťčlenná posádka po 101 dňoch preplávala 6 880 km.

Medzi ďalšie úspechy patria plavby na papyrusových lodiach Ra (1969) a Ra II (1970), ktorými preukázal možnosť spojenia medzi starovekými kultúrami Afriky a Južnej Ameriky.

V roku 1977 sa pokúsil o dôkaz možného námorného spojenia medzi civilizáciami Mezopotámie a povodia Indusu plavbou na trstinovej lodi Tigris. A zrejme ajtáto expedícia by bola úspešná, no po piatich mesiacoch plavby ju na protest zúriacej vojny na obidvoch stranách Červeného mora a Afrického rohu spálili jej samotní tvorcovia.

V nasledujúcich rokoch sa Heyerdahl podieľal na mnohých expedíciách a archeologických projektoch. Najviac sa preslávil pre jeho stavbu lodí, a pre jeho výskumy o šírení kultúr. Vo veku 87 rokov zomrel kvôli nádoru na mozgu. Po prijatí diagnózy prestal jesť a užívať lieky. Nórska vláda udelila Heyerdahlovi česť štátneho pohrebu v katedrále v Osle 26. apríla 2002.

O svojich plavbách a expedíciách napísal niekoľko kníh, na základe jednej z nich – „V znamení Kon-Tiki“ – v znikol desať rokov po Thorovej smrti – v roku 2012 – veľkofilm „Kon-Tiki“.

V Osle sa nachádza múzeum Kon-Tiki, v Tenerife je model loďky Tigris, v Azerbajdžane – v dedinke Kiş – má bustu. Má desiatky štátnych a akademických ocenení či čestné tituly. V jeho rodisku – meste Larvik – je po ňom pomenované gymnázium. V Martine je jeho výrok mottom cestovateľského festivalu s názvom, ktorý je taktiež inšpirovaný aktivitami tohto velikána – “Bez hraníc”.