Čavojská 2023

Jana Čavojská:

Venezuela na špičkách

O JANE

cavojska

Reportérka, fotografka a videožurnalistka. Zaujímajú ma ľudia a ich príbehy kdekoľvek na svete vrátane konfliktných oblastí, krajín s komplikovaným medzinárodným statusom, prebiehajúcich kríz a katastrof. Pracovne som s fotoaparátom precestovala takmer sedemdesiat krajín, mnohé z nich opakovane. 

Robila som reportáže napríklad z Južného Sudánu, Haiti po zemetrasení, hranice s Islamským štátom, Iraku, Mjanmarsku, východnej Ukrajiny, rohingských utečeneckých táborov v Bangladéši, utečeneckej krízy v Európe, Indie, Gruzínska, z kenských slumov aj hôr, kde žije kmeň pôvodných obyvateľov a vláda ho chce vysťahovať kvôli národnému parku, zo smaragdových baní v Kolumbii, z neuznaných krajín ako Abcházsko, Náhorný Karabach, Podnestersko…
V roku 2014 sme s Vladom Kampfom dokončili dokumentárny film danubeStory o rieke Dunaj a príbehoch dvadsiatich ľudí z desiatich krajín, ktorými Dunaj preteká. Za reportáže aj fotografie som získala niekoľko ocenení.

PREDNÁŠKA

VENEZUELA NA ŠPIČKÁCH​

Venezuela je ako Petriho miska, hovoria jej obyvatelia. Do unikátneho mixu sa tu zmiešali rôzne etniká, kultúry, tradície, náboženstvá. Dedinčania sa v kostole modlia k Bohu a vonku pri ceste k vlastnému svätému, zlodejíčkovi s pištoľou, ktorému postavili sošku, keď ho odbachli policajti. Ľudia sú temperamentní. Sme predsa v Karibiku! Odvšadiaľ musí znieť samba. Aj keď krajine vládne diktátor, chudoba a beznádej.